Az egész ott kezdődött, hogy tökgyertyát akartam önteni, de nem volt hozzá gyertyaöntő formám. Kerestem, de vagy drága volt, vagy túl kicsi. Ekkor kezdtem azután kutatni, hogy lehetséges-e valamilyen szilikon forma készítése házilag.
Találtam a neten egy úgynevezett kétkomponensű önthető szilikont, amit formák készítéséhez ajánlanak. Biztosan nagyon szuper és profi formákat lehet vele készíteni, de egyszerűbb megoldásra vágytam. Olyan alapanyagot kerestem, amihez bárki, bármikor kedvező áron hozzájuthat. Így bukkantam a tubusos szilikon tömítőre. Ezt aztán mindenki ismeri, ráadásul minden építkezős boltban lehet kapni pár száz forintért. A kinyomó pisztoly is sok háztartásban megtalálható. De ha mégsem, akkor a családi-baráti körben biztosan van valakinek, így még azt sem muszáj megvenni hozzá.
Tehát végy egy tubus szilikont, válassz ki valamilyen tárgyat, amit szívesen látnál gyertya formájában, aztán kezdjünk is neki a szilikon gyertyaöntő forma készítéséhez!
Mire van szükséged a szilikon forma készítéséhez?
- 1 tubus szilikon (a legolcsóbb, de tiszta szilikon legyen)
- szilikon kinyomó pisztoly
- mosogatószer vagy folyékony szappan
- 1 tál + víz
- gumikesztyű
- bármilyen tárgy, amiről formát szeretnél venni (én mini dísztököt használtam)
- sütőpapír vagy egy tálca
- egy éles kés, vagy szike
- (a képen 1 tálkával többet látsz, végül nem volt rá szükség)
Szilikon forma készítése lépésről lépésre
A fent felsorolt hozzávalókat készítsd össze, hogy közben már ne kelljen a hiányzó dolgokért szaladgálni. Ha olyan felületen fogsz dolgozni, amit féltesz, akkor alaposan takard le, ne legyen szilikonos. Húzz egy kesztyűt, és most már jöhet a szilikon forma készítése.
- Önts a tálba vizet (minimum 1,5 – 2 liter)
- Önts a vízbe mosogatószert. Kb. 1 dl-t öntöttem a másfél liternyi vízbe.
- A víz akkor jó, ha jó sikamlós.
- Óvatosan kavard össze, hogy ne legyen habos a víz.
- Egy éles késsel, vagy szikével vágd le a tubusos szilikon tetejét, majd tedd be a szilikon kinyomó pisztolyba. Ha ezzel nem boldogulsz, akkor egy férfikéz pillanatok alatt megoldja neked.
- A mosogatószeres vízbe nyomd bele az egész flakon szilikont.
- Én a legolcsóbb fehér színű szilikont vásároltam, de feltételezem, hogy az átlátszó is hasonlóan viselkedik.
- A kesztyűs kezedet először alaposan mártsd bele a mosogatószeres vízbe, hogy ne ragadjon hozzá a szilikon.
- Ezután kezd el a szilikon csíkokat összehalászni a vízben, és a víz alatt nyomkodd össze egy gombócba.
- A kesztyű mindig legyen vizes, a szilikon pedig mindaddig maradjon a mosogatószeres víz alatt, amíg egybefüggő massza nem lesz belőle. Mindez kb. 4-5 perces folyamat.
- Ha már a vízből kiemelve is olyan marad, mint egy mozzarella sajt, akkor készen áll a formázásra.
- A formázandó tárgyat mártsd bele a mosogatószeres vízbe, hogy a szilikon ne tapadjon bele egyetlen résbe sem.
- Ezután a szilikongombócot nyomkodd rá a vizes kezeddel a formázandó tárgyra. Alaposan nyomkodd meg, hogy a szilikon minden résbe belemenjen, így fogja teljesen felvenni a tárgy alakját.
- Közben a kesztyűs kezedet néha-néha mártsd bele a mosogatószeres vízbe.
- A szilikont a formázandó tárgyon úgy egyengesd el, hogy annak a talprésze üresen maradjon. A kész szilikon forma itt lesz lyukas, itt fogjuk beleönteni a viaszt.
- Amint kész vagy a formázással, állítsd a szilikonos gombócot vagy egy sütőpapírra, vagy egy tárcára. Az egész gombóc a talpán álljon.
- Ezzel a szilikon forma készítése be is fejeződött. Már csak egy adag türelemre lesz szükséged, hisz meg kell várni, amíg a szilikon megszilárdul. A tubuson fel szokták tüntetni a teljes kötési időt, de ha nincs rajta, akkor is várj másnapig, nehogy elszakadjon.
Elkészült a szilikon forma
- A szilikon teljes szilárdulása után a talpon lévő lyukon keresztül kiszabadíthatod a megformázott tárgyat. Mivel a szilikon elég ruganyos, és a tárgy is mosogatószeres vízbe volt mártva, így könnyen ki fog csúszni a szilikon formából.
- Még egy dolog van hátra. Ahhoz, hogy a kanócot át tudd fűzni rajta, egy hústűvel (vagy egy fogpiszkálóval) lyukat kell szúrni a tetején.
- Ezzel el is készült a házi szilikon gyertyaöntő forma. Máris öntheted bele a gyertyát!
A szilikon forma készítése közbeni észrevételeim
Mivel első alkalommal készítettem szilikon formát, így menet közben tapasztaltam néhány dolgot, amit már másodszor másképp csinálnék. Ezeket megosztom veled, hogy neked már ne kelljen kísérletezni, hanem elsőre jól sikerüljön minden.
- Legközelebb egyszer használatos kesztyűt használnék. Az általam használt takarítókesztyű vastag, kényelmetlen benne dolgozni. Viszont nem kell kidobnom, hisz köszönhetően a mosogatószernek, nem ragadt hozzá a szilikon.
- A szilikon túl vastagra sikeredett, ami nem hátrány, de ebből a mennyiségű szilikonból simán készíthettem volna még egy kisebb formát.
- A vizes bödön elég kicsi volt, legközelebb nagyobbat használnék, hogy a kezem kényelmesen elférjen benne.
- A formát sütőpapírra tettem száradni, ami megázott és beleragadt a szilikonba. Ez igaz, hogy nem fogja befolyásolni a gyertyaöntést, de legközelebb valami műanyag tálcára, vagy egy teflon sütőlapra tenném papír helyett.
- A szilikon ecetsavat tartalmaz, így erős, szúrós ecet szaga van a formának. Készítés közben nem nagyon érezhető, mert többnyire víz alatt dolgozunk vele, de száradás után előjön a jellegzetes szúrós szag. Ha érzékeny vagy erre a szagra, akkor vagy ne készíts ilyen formát, vagy a zárt helyiség helyett válassz valami jól szellőző területet.
-
A szilikon gyertyaöntő formát természetesen ki is próbáltam. Kattints a linkre és olvasd el a halloween tökgyertya készítésének menetét.
Úgy gondolom, hogy minden fontos tudnivalót megosztottam veled ahhoz, hogy mindenféle nehézség nélkül, te magad is tudj szilikon formát készíteni. Ha mégis akad valami kérdésed, nyugodtan vedd fel velem a kapcsolatot, szívesen válaszolok a kérdésedre.