A Halloween, mint ünnep nem sokat jelent számomra, de nem hagyhatjuk ki a gyertyákhoz kapcsolódó ünnepek közül. Így gyertyakészítőként kihívásnak tekintem, hogy valami különlegességet készítsek erre a napra. Most neked is megmutatom, hogyan készül a halloween tökgyertya, hátha te is kedvet kapsz az elkészítéséhez.
Mire van szükséged a halloween tökgyertya készítéséhez?
- szilikon öntőforma – tök alakú
- viasz (paraffin, vagy stearin-paraffin keverék)
- kanóc
- gyertya színező: narancs vagy okkersárga szín
- dupla falú edény
- tűzhely
- festék
- ecset
Mielőtt belekezdenél a tökgyertya készítésébe
- Ha még soha nem öntöttél gyertyát, akkor ne mulaszd el átolvasni a “Gyertyaöntés lépésről lépésre” bejegyzést, ahol minden szükséges információt megtalálsz.
- A halloween tök alakú gyertyaöntő formát te magad is elkészítheted, amiről részletes leírást találsz a “Szilikon forma készítése házilag – nincs több tucatgyertya” cikkben.
- A biztonságos gyertyahasználatról a “Gyertya biztonsági matricák” bejegyzésben olvashatsz.
Halloween tökgyertya készítésének menete
A halloween tökgyertya készítésének menete nem tér el bármeilyen más gyertya öntésétől. Kanóc befűzése a gyertyaöntő formába, a viasz olvasztása dupla falú edényben és a viasz festése.
Ahhoz, hogy a színező egyenletesen felolvadjon és elegyedjen, a viaszt legalább 90 C fokra fel kell melegíteni, és a festékkel alaposan össze kell keverni.
Ha illatosítani is szeretnéd, akkor az illatanyagot csak öntés előtt keverd a viaszba.
Ha túl meleg a viasz, várj egy kicsit, amíg az öntési hőmérsékletre visszahűl.
A szilikon tömítőből készült gyertyaöntő formámat nem teszteltem túl magas hőmérsékleten, így nem tudom, hogyan viselkedik 90 fok felett. Én 80 C fok körüli viaszt öntöttem a formába, így a gyertya felülete is szép lett és a forma sem sérült.
A viasz lehűlés közben zsugorodott, mint bármilyen más gyertya esetében, így a közepét újraöntöttem.
Ezután vártam pár órát, amíg a gyertya teljesen megszilárdult, csak ezután kezdtem bele a forma eltáviolításába.
Az első tökgyertya öntésénél bizonytalan voltam, hogy használjak-e szilikon sprayt a formához, vagy anélkül sem fog beleragadni a gyertya. Így mindkét verziót kipróbáltam.
A gyertya gyönyörűen kiszedhető a formából, akár használtam szilikon sprayt, akár nem, de szilikonnal a gyertya külseje zsírosabb lett. A teszt után úgy gondolom, hogy fölösleges a használata, hisz semmit nem javított a helyzeten.
A gyertya kiszedéséhez a forma szélét óvatosan elkezdtem körbefejteni, majd a falát a gyertyától elhúzgálni. Amikor már sehol nem tapadt a forma a gyertya falához, a gyertyát a résen könnyedén ki lehetett szedni.
A tökgyertya festése
Mivel egy dísztök a természetben sem egyszínű, úgy gondoltam én is természetesebbé teszem a tökgyertyámat. Vízbázisú festékkel – egy ecset segítségével – kicsit bepacsmagoltam a felszínét. A szárát pedig zöldre festettem.
Így már csak a kanóc leplezi le, hogy melyik az igazi, és melyik a viasz tök.
Elkészült a halloween tökgyertya
A festék 1-2 órás száradása után el is készült a halloween dísztök.
Akár a halloweent el is hagyhatjuk és nyugodtan használhatjuk bármilyen őszi dekorációba.
Remélem, sikerült kedvet csinálnom a halloween tökgyertya készítéséhez. Ha akad valami kérdésed, nyugodtan vedd fel velem a kapcsolatot, szívesen válaszolok.