A méhviasz a legtermészetesebb és legegészségesebb gyertyaviasz. A természet csodája, mondhatni a tökéletes anyag. Úgy szép, ahogy a méhek megalkották. Ha mégis mozgatja a fantáziádat a méhviasz gyertya színezése, semmiképpen ne használj szintetikus festéket, csakis természeteset.
Bár jobban hajlok a natúr méhviasz felé, azért én is ki akartam próbálni, hogyan viselkedik a méhviasz színezés hatására. A természetben található virágok, termések színes pigmenteket tartalmaznak, melyek közül több is alkalmas a viasz megfestésére. Nekem most az őrölt fűszerpaprikára esett a választásom, hisz ez az az anyag, ami minden háztartásban megtalálható és nagyon jó az átfestő képessége. Ráadásul az őrölt paprikám egy magyar paprikatermesztő saját őrleménye, így biztos lehetek a természetességében is.
Mielőtt belekezdenél a méhviasz gyertya színezésébe
- Ha még soha nem öntöttél gyertyát, akkor a “Gyertyaöntés lépésről lépésre” bejegyzésben minden fontos információt megtalálsz.
- A gyertyaöntés elengedhetetlen kelléke a gyertyaöntő forma, amikről a “Gyertyaöntő forma – minden, amit tudni érdemes” bejegyzésben olvashatsz.
- A méhviaszról, mint alapanyagról szól a “Méhviasz felhasználása – mire jó a természet csodája” bejegyzésem.
- A méhviasz gyertya készítésének fortélyait a “Méhviasz gyertya – útmutató gyertyakészítőknek” bejegyzésben találod.
- Mindent megtalálsz a biztonságos gyertyahasználatról a “Gyertya biztonsági matricák” bejegyzésben.
Méhviasz gyertya színezése
A méhek által előállított viasz eredetileg fehér, majd a propolisztól és a pollenekben található olajoktól sárgás színű lesz. A világossárgától a középbarnáig számos árnyalattal találkozhatsz. Az eredeti fehér színű méhviaszt fehérítéssel vissza lehet nyerni, amit leginkább a kozmetikai termékekben használnak.
Az általam használt pasztillás méhviasz a mézhez hasonló, sárga színű. Tehát eleve egy színes anyagot kell átfesteni, amit mindig nehezebb, mint egy fehéret.
2-3 kávéskanál őrölt paprikát többszörösen összehajtott, sűrű gézbe csomagoltam.
Alternatíva még egy erősebb kávéfilter, kinek mi van otthon.
A kis batyut szorosan elkötöttem, hisz nem szerettem volna, hogy a paprika a viaszban landoljon.
Ha azt veszed észre, hogy a batyuból még pereg a paprikapor, akkor tegyél még rá 1-2 réteg gézt.
Ezután következik a méhviasz színezése.
A viaszt 85 C fok körülire melegítettem, hisz magasabb hőmérsékleten jobban oldódik a paprika színe. A batyut a viaszba téve fakanál segítségével alaposan megnyomkodtam, kavargattam a viaszban.
Mindez kb. 3-4 percig tartott, majd kiszedtem a batyut a viaszból.
Innentől mindent ugyanúgy csináltam, mint normál gyertyaöntés során. Beleöntöttem a színezett viaszt a formába, majd vártam, míg megszilárdul.
A méhviasz gyertya színezésébe kicsit szkeptikusan kezdtem bele, ezért csak 2-3 teamécsesre való viaszt mertem kockáztatni.
De bevallom, kellemesen csalódtam, hisz nagyon szép, erős narancsszínű gyertya lett a végeredmény.
Pirosra nem kell számítani, hisz az alap sárga szín megváltoztatja a festék színét.
Hogyan változtatja az illatot a méhviasz gyertya színezése?
Miközben a paprikával teli tarisznyát a forró méhviaszba nyomkodtam, érezni lehetett a paprika illatát.
Miután a gyertya megszilárdult, a paprika illata már közelről sem volt érezhető, megmaradt a méhviasz természetes méz illata.
Égés során sem lehett paprikaillatot érezni, tehát nem változtatta meg a méhviasz tulajdonságát.
Hogyan változtatja az égést a méhviasz gyertya színezése?
Az őrölt paprikával színezett méhviasz gyertyához ugyanazt a kanócot használtam, mint a natúr viaszból készült teamécseshez.
A láng mérete kicsivel kisebb, mint a natúr változatban, de még a tűréshatáron belüli a csökkenés. Talán legközelebb érdemes kipróbálni egy nagyobb kanóccal is. Mivel a láng kisebb volt, a teamécses tovább tartott egy fél órával.
Más számottevő változást a paprikával festett méhviasz gyertya égése során nem tapasztaltam.
Bár a natúr méhviasz híve vagyok, nem okozott csalódást a paprikás színezés sem. Biztos vagyok benne, hogy ha találok olyan érdekes színű anyagot a természetben, amivel újra kipróbálhatom a méhviasz gyertya színezését, nem fogok idegenkedni tőle.