A kertemben lévő levendulabokrokat nyár közepe körül szoktam szüretelni. Mindig is érdekeltek az egyedi kreatív ötletek levendulával, de mióta gyertyakészítéssel foglalkozom, keresem a gyertya és a levendula párosításának a lehetőségét.
A levendula adta inspirációból először a repcevirággal díszített teamécses született. Azonban a kis teamécsesben a viasz leégése után a levendulavirág lángra lobbant – ami veszélyes tud lenni – ezért ennek kiküszöbölésére volt pár javaslatom. Többek között az, hogy teamécses helyett egy nagyobb átmérőjű gyertya peremére kerüljenek levendulavirágok, ahol a perem rész nem olvad meg, így a levendula sem gyullad meg. Ebből az ötletből született ez a különleges levendulás gyertya, vagyis a levendulavirággal díszített úszógyertya.
Kreatív ötletek: levendulával díszített úszógyertya
Eszembe jutott, hogy van nekem egy virág alakú úszógyertya öntőformám, amit még soha nem használtam. Épp itt az ideje előkotorni a szekrény mélyéről. Arra gondoltam, hogy ha megfelelő méretű kanócot használok, akkor csak a gyertya közepe fog megolvadni, de a gyertyaszirmok nem. Így az ide helyezett levendulavirágok sem fognak lángra lobbani, ami biztonságossá teszi a gyertya égetését. Úgyhogy neki is láttam. Kiderül nemsokára, hogy jól gondoltam-e.
Mielőtt belekezdenél a levendulás úszógyertya készítésébe
- Ha még soha nem öntöttél gyertyát, akkor a „Gyertyaöntés lépésről lépésre” bejegyzésben minden fontos információt megtalálsz.
- A repceviasszal a Mire jó a repce – a gyertyaviasz csak egy a sok közül bejegyzésben ismerkedhetsz meg.
- A miért teamécses a teamécses cikkből mindent megtudhatsz a teamécsesekről.
- Levendulás gyertyaötlet a repceviasz teamécses levendulavirágal.
- A biztonságos gyertyahasználatról a „Gyertya biztonsági matricák” bejegyzésben olvashatsz.
Levendulás úszógyertya lépésről lépésre
A virág alakú gyertyaöntő formát az eBay-n vettem, de biztosan más forrásból is beszerezhető. „Floating candle mould” néven lehet rákeresni. További hozzávalók:
- Repceviasz (más viasszal is tökéletes)
- Kanóc
- Kanóctartó talp
- Dupla falú edény a melegítéshez
- Szilikon spray
- Tűzhely
- Szárított levendulavirág
Az úszógyertya öntőforma egy olyan speciális gyertyaöntő forma, aminek nincs lyuk az alján, tehát nem lehet a kanócot átfűzni rajta. Így a kanóc rögzítéséhez egy kanóctartó fém talpacskát használunk.
Az olvadt viaszba bele szoktam mártani a kanócot, a talppal együtt, mert a rádermedt viasz egyrészt tartást ad a kanócnak, másrészt a talp a viasz segítségével hozzátapad a forma aljához.
A kanóc előkészítése után az olvadt viaszt a formába lehet önteni. Célszerű két részletben, hogy a viasz teteje ne horpadjon be nagyon.
A repceviaszt a formába öntve várni kell a viasz szilárdulásáig. A díszítéshez az a jó, amikor a viasz már elért egy kocsonyás állapotot, de még nem szilárdult meg teljesen.
Ekkor a szárított levendulavirágokat a virágforma szirmaiba rendeztem, majd egy csipesz (vagy egy fogpiszkáló) segítségével óvatosan belenyomkodtam a gyertyába úgy, hogy kissé belemerüljenek a viaszba, de ne süllyedjenek el.
A levendulavirágok viaszba nyomkodása során a gyertya teteje megrepedezhet. Ezt az esztétikai hibát egy hőlégfúvó (vagy egy hajszárító) segítségével ki lehet javítani.
Ne használj forró levegőt erre a feladatra. Minél lassabban melegíted fel a viasz tetejét, annál szebb lesz az eredmény. Igazából csak a felső réteget kell egy kissé megolvasztani, hogy az olvadt viasz be tudjon folyni a virág szirmai közzé, és hogy a felszín repedésmentes legyen.
A levendula gyertya pár óra lassú hűlés után kész, ki lehet venni a formából.
Levendulavirággal díszített repceviasz gyertya égetése
Mindig kíváncsian várom az új gyertyáim égését. Most azonban fokozottan izgatott vagyok, hisz a levendulával díszített teamécsesben a levendula lángra kapott, ami elképzeléseim szerint a virág alakkal elkerülhető.
Szerencsére beigazolódott az elképzelésem. A levendulás úszógyertya közepe megolvadt, de a virágszirmok a levenduladíszítéssel épek maradtak. Ez a levendula gyertya tehát nem csak szép, különleges, hanem biztonságosan ég is.
+1 Kreatív ötlet levendulával – levendula tea a levendulagyertya mellé
A levendulás teamécses cikkemben már találhattál néhány kreatív ötletet levendulával. Most azonban egy konkrét tippet osztok meg, ami kifejezetten passzol a levendulás gyertyához. Ez pedig nem más, mint a levendula tea. Hogy miért? A levendula tea nyugtató, stresszoldó és alvásjavító hatású. Egy csésze levendulatea, egy levendulával díszített gyertya a kanapé mellett, igazi meghitt, nyugodt estét teremt.
Az elkészítése rendkívül egyszerű: 1-2 teáskanál szárított levendulavirágot forrásban lévő vízzel leönteni, majd lefedve 5-10 percig állni hagyni. Mézzel is ízesíthető, de magában is nagyon finom.
Természetesen a saját termesztésű vegyszermentes levendula a legjobb, hisz biztos forrásból származik, de kereskedelmi forgalomban is lehet garantált minőségü levendulateát találni.